A
A betlehemi csillag rejtélye
A Biblia könyvei
A Biblia növényei képekben (Dr. Juhász Miklós egyetemi tanár munkája)
Alámerítő János
Apostolok /Térképekkel a missziós utakról/
A tű foka
Cs
Csodák az ókor világában
E
Emberfia
F
Farizeusok
Főtanács
Frigyláda
Gy
Gyehenna
Évszázadokon át foglalkoztatta a csillagászokat, hogy mi is lehetett valójában a betlehemi csillag, mely a napkeleti bölcseket Jézus születésének helyére vezette.
Számos elmélet látott napvilágot, míg végül fényt derítettek a rejtélyre.
Néhány évvel korábban az Eufrátesz partján (régen Babilónia; ahonnét valószínűleg a bölcsek is jöttek) egy korabeli csillagvizsgáló helyén kétezer éves agyagtáblát találtak. Ennek szövegét fejtette meg a német tudós.
A láda akácfából készült, a fát pedig kívül-belül színarannyal borították. Fedele tiszta aranyból volt, rajta - szintén aranyból öntve - két kerub térdelt. Egyik szárnyukat a láda fölé terjesztették, másikkal /az alázat jeleként/ önmagukat takarták be.
Amikor a zsidó férfiak imádkoztak, akkor egy bőrszíjat tettek a homlokukra és ugyanilyen bőrszíjat tekertek a bal kezükre is.
A bőrszíjra egy kis doboz volt erősítve, benne a következő írással:
"Legyen ez jelként a kezeden,
és emlékeztető jelzés a szemeid között.
Mert erős kézzel hozott ki az Úr Egyiptomból."
Kiv 13,16
Minden egyes alkalommal, amikor ezt az imaszíjat feltekerték a kezükre, így imádkoztak:
1. Tengerparti sáv
A Földközi-tenger medencéjéből kiemelkedő, 10–25 km széles parti síkság.
A tengert az Egyiptomból érkező Nílus folyó annyira feltöltötte hordalékkal, hogy legnagyobb része hajózhatatlan volt a homokzátonyok miatt.
Kikötőt csak Joppéban és Cezáreában tudtak építeni.
/Így néz ki ma ez a tengerpart. Videó/
2. Hegyvidék
Az ország túlnyomó része 800-1000 méter magas, mészkőből, helyenként márgából felépült, törésekkel darabolt röghegység.
Jézus korában nemes egyszerűséggel csak 'har'-nak, azaz 'hegy' -nek nevezték.
/Júdea hegyei napjainkban. Videó/
Északon található a Galileai hegyvidék, melyet bazalt-takaró fed. Középen a Szamariai hegyvidék, délen pedig Júdea hegyvidéke fekszik.
3. Jordán árok
A föld legmélyebb völgye. Nevét a Jordán folyóról kapta, mely észak-déli irányban átszeli az országot. Forrása a Hermon hegy lábánál fakad, torkolata a Holt-tenger.
/A Jordán folyó ma. Videó/
Száraz időben ágai összehajlanak, a szél pedig ide-oda görgeti a sivatagban. Ha azonban eső éri, hihetetlen gyorsasággal magába szívja a vizet, ágai kiegyenesednek, a termések pedig felnyílnak, és az eső a magvakat a földbe mossa.
Azonnal értesítették a régészeket, akik megszemlélték a leletet. Amint a roncs mellett álltak, hirtelen eleredt az eső, melyért egész Izrael imádkozott. De amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan el is múlt a zápor, és ismét kisütött a nap.
Ahogy felnéztek, döbbenten látták, hogy az égen egy hatalmas szivárvány tündököl. Mendel viccelődve jegyezte meg: - Legalább most már tudom, kié volt ez a hajó! - ??? - Nyilván Noé bárkájának mentőcsónakja lehetett. Mindnyájan nevettek.
A hajó felfedezésének híre futótűzként terjedt az országban, a régészek pedig hozzákezdtek a kiszabadítás munkájához. Veszedelmes lett volna az iszapból egyszerűen csak kiemelni a roncsokat, mert a 2000 év alatt, amíg víz alatt voltak a deszkák, olyanná váltak, mint a kartonpapír. Ezért különleges technikával dolgoztak. Először is gátat építettek a roncs köré, hogy megakadályozzák; hogy ismét elnyelje a tenger. Ezután minden egyes deszkát kiszabadítottak az iszapból, és vízzel locsoltak, hogy megóvják a kiszáradástól. Az üreges részeket üvegszállal töltötték ki, majd alul is, felül is üvegszállal fogták össze a hajót. Ezután poliuretán habba csomagolták. Ismét elárasztották a lezárt területet, és a hajó megkezdte utolsó tengeri útját a Ginnosar kibuc kikötőjébe. Restaurálása 14 évet vett igénybe. Ma egy beton-építményben látható.
Megállapították, hogy valóban a római korból származik, Kr. e. 120 és Kr. u. 40 között építették. Hosszúsága 8,2 m, szélessége pedig 2,3 m volt. Deszkái Libanonból importált cédrus, bordázata pedig tölgyfából készült. Négyszögletes vitorlavászonnal, két evezőpárral, és kormányrúddal szerelték fel. Legkevesebb 4 ember kellett az irányításához, de 16 személy is elfért benne. Az idők folyamán többször javították, ezt bizonyítja, hogy 12 féle fát használtak a javításához. Legalább három generáción át szolgált. Amikor gazdája végképp használhatatlannak ítélte, egyszerűen elsüllyesztette a tengerben.
A hajó méretei nem meglepőek, mert abban a korban tömegével gyártották a halászásra szánt nagy méretű hajókat.
Az apostolok is ilyeneket használtak munkájukhoz.
Jézus hasonlóról tanított, ilyen hajón utazott, és aludt a tengeren.
A Biblia könyveit papirusz-, vagy pergamenlapokra írták, majd a lapokat könyvtekerccsé varrták össze. Ez a tekercs akár 9-10 méter hosszú is lehetett, a szélessége pedig 25 cm volt. A pergament hihetetlenül vékonyra tudták kidolgozni, vastagsága nem haladta meg az 1/10 mm-t!
Jézus korában a könyvtekercsek végeit egy-egy díszes botra tekerték, így az olvasó két kezében vízszintesen tartotta, és jobbról balra olvasta a szöveget. Amint egy hasáb elolvasásával végzett, bal kezével kiengedett a tekercsből, jobbjával pedig összébb tekerte az írást.
Szegényebb családok esetében előfordult, hogy lakóhelyüket egy barlang elé építették.
A barlangot megnagyobbították, és földjét ledöngölték.
A barlang nyáron hűvös volt, télen pedig megőrizte a meleget.
Ilyen barlang-lakásban születhetett Jézus.
Külső lépcső vezetett a lapos tetőre, ahol fedett teraszt is kialakíthattak, hogy ezt használják szobaként a nyári hűségben.
Péter apostol háza lehetett ehhez hasonló Kafarnaumban.
Lépcső vezetett a ház tetejére, illetve gyakran a ún. felső szobába, vagy felső terembe. (A kép jobb oldalán, fent.)
Ilyen felső teremben fogyasztotta el Jézus utolsó vacsoráját a tanítványokkal.
Ha ennyi marhája volt, bizonyára nagykiterjedésű földje is, és egy jókora háza, ahol a tíz gyermekét felnevelte, és elszállásolta a cselédeket.
Hogy megnyerje magának a zsidókat, i.e. 19-ben elkezdte az immár 500 éves Templom restaurálását, ami szinte teljes újjáépítést jelentett.
Közel s távolról összeszedték a tapasztalt építőmestereket.
Ez a hely mind a mai napig tartogat meglepetéseket a régészek számára.
Nemrégiben például építkezésbe kezdtek az 'Angyali üdvözlet' temploma melletti területen, és egy Kr. u. 1. sz-i lakóház maradványaira bukkantak! A ház két lakóhelyiségből és egy kis - körülzárt - udvarból állt. Érdekes, hogy a ház oldalában egy rejtekhelyül szolgáló mélyedést is találtak, melynek bejáratát álcázták.
Történészek szerint ez az első század politikailag zűrzavaros helyzetével magyarázható. (Róma megtorló intézkedései a zsidók ellen.)
Názáret alsó-Galileában, 350 m-rel a tenger szintje fölött épült. Méreteit talán úgy lehet legjobban érzékeltetni, ha elképzeljük, hogy ezt a völgyet hosszában 20, széltében pedig 10 perc alatt be lehetett járni. A völgy keleti felén volt a falu egyetlen forrása. A forrás vize egy kútba folyt, innét merítettek vizet a falu lakói. (Ma Mária kútjának hívják.)
A helység északi oldalán emelkedik a 490 m magas Dzsebel-en-Nebi Szain hegy, ahonnét - a feltételezések szerint - Jézust a mélybe akarták taszítani.
A hegy csúcsáról gyönyörű kilátás nyílik déli irányban a Jiszréel síkságra, kelet felé pedig a Tábor hegyére.
Néhány éve hatalmas kilátót építettek a tetején.
1922-től britek által felügyelt terület, 1948-tól pedig a megalakuló Izrael állam része lett.
A mai Názáret egy zömmel arabok lakta, kb. 120 ezer főt számláló nagyváros.
(A képen a názáreti Angyali üdvözlet Bazilikája látható.)
-----------------------------
* Epiphaniusz, Adv. Haereses 30,11
Az evangéliumokban több helyen olvashatunk Pilátusról. Bővebben Jézus perével kapcsolatban, ahol is a bírói tisztséget gyakorolta.
Lukács még egy borzalmas eseményt említ, miszerint: Pilátus áldozatbemutatás közben öletett meg egy zarándok-csoportot Jeruzsálemben.*
A próféta ismertetőjegyei:
- Isten az első az életében,
- hűséges és kitartó,
- nem fél a kihívásoktól,
- nem szégyenli hirdetni Isten
üzenetét,
- Isten áldását közvetíti.
A próféta feladata, hogy megerősítse Isten népét.
Jézus születésének helyszíne.
A falu Jeruzsálemtől 9 km-re délre fekszik. Csaknem ötezer éves település.
Már jóval a zsidó honfoglalás (= i.e. 1200) előtti időben létezett, amikor ezen a földön még pogány népek éltek.
Eredeti neve: 'bit ilu lachama' = 'Lachama istennő háza'. Lachama a sok istent imádó kánaániták termékenység istennője volt. Ebből a névből alakult ki később a héberben a 'bet-lacham', vagyis: 'Betlehem = Kenyér háza'.
Betlehemben született az Ószövetségből jól ismert Dávid király, aki gyermekkorában a környező dombokon legeltette atyjának juhait. Csakúgy, mint azok a pásztorok, akik 1000 év múlva elsőként hallottak Jézus születéséről.
A születés barlangját már az első keresztények nagy becsben tartották. Valószínűleg zarándoklatokat is szerveztek erre a helyre, mert - ezt megakadályozandó -, Hadrianus, a keresztény-üldöző római császár, a barlang fölé Adonisz-szentélyt építtetett. Végül is neki köszönhetjük, hogy így már el sem lehetett téveszteni Jézus születésének helyét!
A Születés Templomának felépítése Nagy Konstantin római császár nevéhez fűződik. Ő volt az, aki Kr.u. 312-ben véget vetett a keresztények üldözésének. (Egy látomás hatására megtért.) Édesanyját, Szent Ilona császárnét küldte a Szentföldre, hogy ott Jézus életének főbb helyszíneire templomokat emeltessen. Így került sor a Születés Templomának felépítésére is.
Ez a templom később leégett, csak a 6. században építették újjá. Viharos története azonban ezzel nem ért véget.
A perzsák Kr.u. 614-ben minden keresztény templomot leromboltak Palesztinában. Csodával határos módon csak a Születés Bazilikája kerülte el a pusztulást. Tudni illik; a perzsa katonák egy mozaikon saját őseiket fedezték fel - a napkeleti bölcsek személyében! Irántuk való tiszteletből megkímélték a templomot.
A kész makettet Hans Kroch vásárolta meg, és Jeruzsálem egyik dombján építtette fel, ott, ahol fiát az 1967-es izraeli függetlenségi háborúban megölték.
A zsinagóga, amit virtuális sétánk során megtekintünk, 4. századi, de alapját valószínűleg a Jézus korabeli zsinagógára építették.
A völgy keleti felén volt a falu egyetlen forrása, melynek vize 140 méter megtétele után egy kútba folyt. Ebből merítettek vizet a falu lakói, ide járt Mária is. A kutat ma Mária kútjának hívják.
A falu északi oldalán emelkedik a 490 m magas Dzsebel-en-Nebi Szain hegy. Lehetséges, hogy erről a hegyről akarták Jézust a mélybe taszítani?
A hegy csúcsáról gyönyörű kilátás nyílik déli irányban a Jiszréel síkságra, kelet felé pedig a Tábor hegyére.
Virtuális sétánk során ennek a templomnak alsó és felső szintjét járhatjuk be.
VIRTUÁLIS SÉTA